warte uwagi

Najczęściej zadawane Pytania

Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, czyli co najmniej trzy razy dziennie. Regularne szczotkowanie pomaga usunąć resztki pokarmowe i zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej wokół elementów aparatu.

Najlepiej używać specjalnych szczoteczek ortodontycznych o miękkim włosiu. Dodatkowo warto stosować szczoteczki międzyzębowe oraz jednopęczkowe, które pomagają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc wokół zamków i łuków aparatu.

Tak, istnieją specjalne nici dentystyczne z usztywnionym końcem lub tzw. threadery, które ułatwiają czyszczenie przestrzeni międzyzębowych pod łukiem aparatu. Regularne nitkowanie jest ważne dla zapobiegania  próchnicy oraz zapobiegania rozwoju chorób dziąseł.

Unikaj twardych pokarmów, takich jak orzechy, twarde cukierki czy surowe warzywa, które mogą uszkodzić aparat. Ogranicz także lepkie i kleiste produkty, jak karmelki czy gumy do żucia, które mogą przyklejać się do aparatu i utrudniać jego czyszczenie.

Tak, płyny do płukania jamy ustnej mogą być pomocne w utrzymaniu świeżego oddechu i dodatkowej ochrony przed próchnicą. Wybieraj płyny zawierające fluor i bez alkoholu. Skonsultuj wybór płynu z ortodontą.

Wybielanie zębów podczas leczenia aparatem stałym nie jest zalecane. Po zdjęciu aparatu można bezpiecznie przeprowadzić zabieg wybielania, aby uzyskać jednolity kolor zębów.

Tak, palenie papierosów negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej, zwiększa ryzyko chorób dziąseł i może powodować przebarwienia zębów oraz elementów aparatu. Zaleca się zaprzestanie palenia dla zdrowia ogólnego i skuteczności leczenia.

W przypadku poluzowania lub odpadnięcia elementu aparatu skontaktuj się jak najszybciej z gabinetem. Nie próbuj samodzielnie naprawiać aparatu, gdyż może to spowodować dalsze uszkodzenia lub wpłynąć na skuteczność leczenia.

Zakładanie aparatu jest bezbolesne. Możesz odczuwać lekki dyskomfort lub wrażliwość przez kilka dni po założeniu lub regulacji aparatu, co jest normalne. Objawy te zwykle ustępują samoistnie. W razie potrzeby można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Tak, jednak podczas uprawiania sportów kontaktowych zaleca się noszenie specjalnego ochraniacza na zęby. Ochraniacz chroni zarówno aparat, jak i jamę ustną przed urazami.

Warto nosić przy sobie mały zestaw higieniczny zawierający szczoteczkę, pastę do zębów i nitkę dentystyczną. Pozwoli to na oczyszczenie zębów i aparatu po posiłkach spożywanych poza domem.

Wizyty kontrolne są zazwyczaj planowane co 4–8 tygodni. Dr Bartosz Goździkowski będzie monitorować postępy leczenia, dokonywać niezbędnych regulacji aparatu i udzielać dalszych wskazówek dotyczących higieny.

Jeśli aparat powoduje podrażnienia lub otarcia, możesz zastosować specjalny wosk ortodontyczny, nakładając go na drażniący element. Jeśli problem się utrzymuje, skontaktuj się z ortodontą.

Ogranicz spożycie słodkich i gazowanych napojów, ponieważ mogą one sprzyjać powstawaniu próchnicy i odwapnieniom szkliwa. Jeśli spożywasz takie napoje, staraj się płukać jamę ustną wodą i umyj zęby jak najszybciej.

FAQ